موزه خلیج فارس در جزیره کیش گشایش می یابد

به گزارش خبرنگار ما، در نشست خبری که به همین منظور برگزار شده بود،منصور آزادکام مدیرعامل موسسه هنری «فرا»که مسئولیت بهره برداری ‌از این موزه برای مدت یکسال به این موسسه سپرده شده است، گفت:در جهان امروز نقش هنر در پرورش خلاقیت و ارتقای سلامت روانی بسیار پر رنگ است و رفتار انسان ها درهمه جای جهان به شدت تحت تاثیر هنر است رفتارهایی که در صورت تکرار می توانند قسمت مهمی از هویت یک جامعه را تشکیل دهند. در میان هنرها، گستردگی حوزه هنرهای تجسمی و مانا بودن آن باعث می شود که این شکل از هنر بتواند یکی از بهترین ابزار برای تاثیرگذاری غیر مستقیم و البته پایدار روی افراد یک جامعه باشد.
آزادکام که خود هنرمند نقاش است ، در ادامه سخنانش به موزه کیش پرداخت و گفت:مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش که درجنوب غربی جزیره کیش و در بافت توریستی این جزیره ساخته شده، دارای ۵۲ متر ارتفاع با قطر متوسط ۱۰ متر است که سازه آن به صورت یکپارچه از بتن ساخته شده و دارای فضاهایی شامل گالری ها، سالن آمفی تئاتر، بخش های اداری و مدیریتی، کافی شاپ و بخش های پشتیبانی و تاسیساتی است.
او افزود: موزه ساخته شده در این سازه‌، ‌زمینی به وسعت سه هزار و ۶۲۰ متر مربع را فرا گرفته است و در اصل این موزه در زیر زمین قرار دارد و فقط سردیس مرتفع آن بر سطح زمین دیده می شود و قرار است این سردیس نماد شهر کیش باشد. در طراحی این نماد سازه‌ای بتونی با ارتفاع ۵۲ متر نیز از فرم طبیعی صدف دو کفه‌ای ‌الهام گرفته شده است چرا که صیادان جزیره کیش بیشتر در پی صید مروارید درون صدفهای آبهای این جزیره هستند .آزادکام با اشاره به این که این پروژه به همت سازمان منطقه آزاد کیش باهدف ایجاد گردشگری فرهنگی و هنری ایجاد شده است،گفت:این موزه اواخر اسفند سال گذشته با حضور وزیر اطلاعات به صورت رسمی افتتاح شد ، اما ۵ تیر در واقع مراسم بهره برداری از این موزه با گشایش اولین نمایشگاه هنری در آن با حضور هنرمندان برگزار می شود.اولین نمایشگاهی که در این موزه برگزار می‌شود، در واقع هشتمین نمایشگاه آثار موسسه هنرهای تجسمی «فرا» خواهد بود.در نخستین نمایشگاه، آثار موسسه «فرا» و چند هنرمند دیگراز جمله سه اثر از استاد حسین محجوبی را به نمایش و فروش می گذاریم .این هنرمند نقاش اظهار کرد: اکنون اداره‌ این موزه برای یک سال به شرکت «فرا» داده شده است. ما هم قصدمان این است که از نیروی هنرمندان جوان برای توسعه‌ هنرهای تجسمی در سطح جامعه استفاده کنیم. سالانه حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های هنری از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند اما متاسفانه این هنرمندان چندان به کار گرفته نمی‌شوند. در همین جزیره‌ کیش، دیوار هتل‌های مجلل را می‌بینیم که تصویرهای چاپی آثار هنری هنرمندان غربی را بر دیوارهای خود نصب کرده‌اند در حالی که مثلا دستگیره‌ درِ ورودی هتل از طلاست. این یعنی هتل‌داران ما هنوز نمی‌دانند که می‌توانند از هنر هنرمندانمان بهترین استفاده را بکنند. ما با برگزاری نمایشگاه ها در این موزه
می‌خواهیم به آنها بگوییم که به جای استفاده از این تصویرهای چاپی می‌توانند اصل اثر را بر دیوار هتلشان نصب کنند.
آزادکام توضیح داد: هدف ما این است که با توجه به امکانات مان ، این موزه جنبه فرامرزی هم داشته باشد و حضور هنرمندان منطقه خاورمیانه در آن امکان پذیر باشد. می‌خواهیم هنرمندان بین‌المللی را به کیش بیاوریم تا هم نمایشگاه داشته باشند و هم کارگاه‌هایی برای علاقه‌مندان برگزار کنند. ما قصد داریم نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مختلفی با حضور هنرمندان در این موزه برگزار کنیم. هر نمایشگاه و هر کارگاهی که در کیش برگزار شود به تعداد پروازهای این جزیره و به تعداد گردشگران اضافه می‌کند.مدیرعامل موسسه هنری – معماری «فرا» با بیان این که پروژه موزه خلیج فارس با هدف ایجاد جاذبه برای سرمایه گذاری در بخش غربی جزیره کیش و ایجاد تعادل در تراکم و توزیع امکانات سیاحتی جزیره اجرا شده است، گفت: موزه خلیج فارس، ۵ گالری دارد که یک گالری به خلیج فارس و اسناد و مدارک تاریخی مربوط به آن اختصاص دارد و چهار گالری دیگر به ارائه آثار هنرمندان و برگزاری کارگاه ها ی هنری اختصاص یافته است.

درباره ما

معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش بانی امور فرهنگی و هنری، در سطح جزیره کیش می باشد. که نظارت بر کلیه فعالیت های فرهنگی و هنری در این جزیره کیش را به عهده دارد

دسترسی سریع


تماس با ما

جزیره کیش، میدان سنایی، بلوار اندیشه، ساختمان بساک معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیریت امور هنری

44455377 (076)
44455380 (076)